مواد شیمیایی چیست

مواد شیمیایی چیست

 

مرک آلمان | سیگما آلدریچ | نانو تک شیمی :مواد شیمیایی چیست، اکثر فراورده هایی که در حال حاضر در کارخانجات ساخته می شوند متشکل از مواد شیمیایی می باشند.‌ این نوع مواد معمولا موادی هستند که از تلفیقات شیمیایی مشخصی بهره مند می باشند. من جمله تلفیقات شیمیایی می توان عناصر شیمیایی یون ها و آلیاژ ها را نام برد.

این مواد در علم همانند موادی تشریح می شوند که دارای قابلیت تسخیر محیط و جرم می باشند. در این مواد عنصر های بسیار زیادی موجود می باشند که با تلفیق هر کدام از آنها با همدیگر ماده ویژه ای ایجاد می شود.

ترکیبات اصلی مواد شیمیایی

مواد شیمیایی یک اسم کلی برای عناصری است که تلفیق شیمیایی ثابت و ویژگی های معینی دارند. این مواد می توانند ساده ، تلفیقی یا آلیاژ باشند که از مواد متنوعی ایجاد شده اند. این مواد امکان دارد به حالت مایع، جامد یا گاز موجود باشند. این ماده ها می توانند خالص یا مخلوط باشند. این مواد یا به شکل طبیعی در زیستگاه یا به شکل مصنوعی ساخته شوند.

این تلفیقات را همواره خالص مد نظر قرار می دهند تا به راحتی بتوان آنها را از مخلوط ها تفکیک کرد. یک مدل رایج از این مواد آب خالص می باشد که ویژگی ها و تناسب اکسیژن به هیدروژن در آن چه از رودخانه استخراج شود چه در آزمایشگاه ساخته شود برابر است.
دیگر انواع این مواد که همواره به شکل خالص موجودند شامل: الماس(کربن) طلا، نمک(کلرید سدیم) و قند تصفیه شده .

با این وجود در عمل هیچ گونه ماده ای به صورت کامل خالص نیست. خالص بودن این مواد با ملاحظه به مواد بکار رفته شده در آن معلوم می شود.

نحوه طبقه بندی مواد شیمیایی چیست

مواد شیمیایی در مجموع به ۲ گروه مواد آلی و معدنی طبقه بندی می شوند و هر کدام هم در پروسه تولید فرآورده کارایی خیلی زیادی دارند. مواد آلی به موادی گفته می شود که از پیکره موجودات زنده ایجاد می شود ولی در حال حاضر این مواد از پیکره جانداران زنده تولید نمی شود و به لطف توسعه صنعتی و فناوری این مواد در آزمایشگاه ها ایجاد می شود.

برای نخستین بار فرهیخته آلمانی به اسم وهلر از یک تلفیق معدنی ویژه ماده ای به اسم اوره را تولید کرد که این مسئله ثابت کرد که می توان مواد آلی را در آزمایشگاه ها هم می توان بدست آورد. ولی مواد معدنی دربردارنده عناصری هستند که در فهرست تناوبی مواد آلی واقع نیستند و در مجموع محتوا دیگر مواد هستند.

تفاوت عمده میان مواد آلی و معدنی

نخستین و عمده ترین تفاوت مواد شیمیایی آلی و مواد شیمیایی معدنی در کربن موجود در آنها می باشد. در کلیه مواد آلی هموارا کربن عنصری غیر قابل انفکاک است ولی جالب است بدانید که برعکس ماده های شیمیایی آلی در مواد معدنی خیلی کم کربن پیدا می شود.
مواد آلی و مواد معدنی از نظر استقامت نیز با یکدیگر فرق هایی دارند. استقامت گرمایشی مواد آلی از مواد معدنی کمتر است.

از دیگر تفاوت های مواد شیمیایی آلی و مواد شیمیایی معدنی این است که در تلفیقات مواد آلی چند نوع جسم که حاوی فرمول ساختاری متمایز می باشند می توانند از یک فرمول مولکولی بهره مند باشند که مسلما این فرم در مواد معدنی موجود نمی باشد. در مجموع مواد شیمیایی را بایستی با توجه به گونه فعالیت خود تمهید کرد چرا که اقسام مواد موجود هستند که هر کدام از فرم متفاوتی بهره مند می باشند.

قیمت روز این مواد و آزمایشگاهی

قیمت روز مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بر اساس بالا و پایین شدن ارز در کشور کاملا متفاوت و متغیر است و با توجه به گونه این مواد، برند، مارک و کشور سازنده آن هم متمایز است. به دلیل تحریم ها در سال های پیشین مارک های اروپایی و آمریکایی در بازار خیلی کم به چشم می آید و معمولا بیشتر واردات از کشور های آسیای شرقی مخصوصا چین هستند.

قیمت روز مواد شیمیایی و آزمایشگاهی به علت بالا و پایین شدن دلار در اختیار همه قرار نمی گیرد. موسسات صادر کننده و وارد کننده این مواد ماخذ مطلوبی برای استفسار نرخ این تلفیقات می باشند.

در این میان ماده شیمیایی ساخت داخل همواره کمتر تحت الشعاع بالا و پایین شدن ارز واقع می شوند و می توان با کمی تفاوت آنها را تهیه کرد. اما بعضی از تلفیقات شیمیایی ویژه به شدت تحت الشعاع تحول قیمت دلار واقع شده و امکان دارد بعضی از کاربران همانند قدیم قدرت خرید آنها را نداشته باشند.

کاربرد مواد شیمیایی در زندگی روزمره

مواد شیمیایی چیست و در زندگی روزمره چه کاربردی دارد؟ بیشتر شما علاقه دارید که به آنها همانند افزودنی های نامناسب و غیر عادی در غذا ها و هوا نگاه کنید. در واقع تلفیقات شیمیایی کلیه خوراکی ها و نیز هوای تنفسی ما را ایجاد می کند. با این وجود بعضی از ترکیبات شیمیایی افزوده شده به خوراکی های طبیعی یا گاز ها می توانند مشکلات و ناراحتی های چشمگیری را بر روی تندرستی ایجاد کنند.

برای مثال ترکیب شیمیایی به اسم MSG که اکثرا برای بهسازی مزه به مواد خوراکی افزوده می شود می تواند سبب ایجاد سردرد و دیگر عکس العمل های منفی در اشخاص شود.

کاربرد مواد شیمیایی در مواد غذایی احتمال نگهداری مواد خوراکی را تا مدت زمان بسیاری میسر می سازند، گویا بعضی از مواد نگهدارنده همانند نیترات ها خصوصیت سرطان زایی دارند، مخصوصا اگر به کارگیری از آنها زیاد باشد. در این صورت این خود بشر است که می تواند با سیاست های ویژه از تلفیقات شیمیایی موجود یا سنتتیک به مناسب ترین وجه ممکن برای بهسازی زندگی روزانه خود استفاده کند.

علت نام گذاری این مواد

شیمیدان ها برای نامگذاری مواد شیمیایی از ضوابط و دستورالعمل های تالیف شده به وسیله انجمن های بین المللی شیمی ویژه و عملی یا سرویس چکیده های شیمیایی استفاده می ‌کنند، بدین گونه به هر ماده شیمیایی یک اسم ویژه منسجم و مدون داده می شود. خیلی از تلفیقات معمولا با اسم های متداول و ساده تر آنها معروف شده اند که بسیاری اسم های منتظم و مرتب این مواد را نشان می دهند. برای مثال گلوکز نام هموندی برای گونه ای از قند است که مدت زمان زیادی است معروف شده است.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در واقع موادی هستند که در صنایع گوناگون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonتماس با مدیریت