کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد مــواد شیــمیایی آزمایشگاهی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی در واقع موادی هستند که در صنایع گوناگون کاربرد دارند و می توان گفت که همه ی صنایع برای تولید و ساخت محصولات و کالاهای خود از انواع مواد شیمیایی آزمایشگاهی استفاده می کنند. این مواد از ترکیب کردن چند عنصر شیمیایی به وجود می آیند که این ترکیبات می تواند نسبت به نوع ماده ترکیب شده متغیر و متفاوت باشد. کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی در کل به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 

1-کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی در صنایع دارویی و بهداشتی

2-کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی در صنایع دیگر

 

کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد مــواد شــیمیایی آزمایشگاهی در صنایع دارویی و بهداشتی

کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی در صنایع دارویی و بهداشتی خیلی بیشتر از صنایع دیگر است. بعضی از مواد شیمیایی آزمایشگاهی که در صنایع دارویی کاربرد خیلی زیادی دارند عبارتند از:

آلومینیوم استات، آب اکسیژنه، بنزوئیک اسید، روی اکسی، تارتاریک اسید، پتاسیم پرمنگنات، سدیم تیو سولفات، باریم سولفات، دی نیترو کلرو بنزن، فرمالدئید، روی سولفات، فنل، آلومینیوم هیدروکسید، نقره نیترات

 

 مواد شیمیایی آزمایشگاهی که در صنایع دارویی استفاده می شود با مواد شیمیایی که در صنایع غیر دارویی و بهداشتی استفاده می شود از لحاظ ساختار و عناصر ترکیبی با هم کاملا متفاوت هستند.

 

همانطور که همه ی ما می دانیم صنایع دارویی و غذایی و محصولات بهداشتی به صورت مستقیم با سلامتی افراد در ارتباط هستند به همین خاطر ترکیبات به کار رفته در این صنایع باید از نوع قابل مصرف و بدون ضرر برای انسان باشد. در کل باید بگوییم که این نوع مواد شیمیایی مصرفی در دسته خوراکی قرار می گیرند.

 

نکات مهم در هنگام استفاده از مــواد شیــمیایی آزمایشگاهی

رعایت چند نکته هنگام بهره برداری از مواد شیمیایی آزمایشگاهی بسیار مهم و ضروری است. هنگام استفاده از مواد شیمیایی آزمایشگاهی افراد باید برچسب روی مواد را به خوبی مطالعه کنند. این برچسب می تواند اطلاعات خیلی مهمی را در مورد محصول که توسط کارشناسان شرکت ارائه شده است را در اختیار افراد قرار دهد و همچنین کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی مورد نظر را توضیح می دهد.

 

 نکات مهم در هنگام استفاده از مواد شیمیایی آزمایشگاهی

موارد ذکر شده روی این برچسب عبارتند از:

نام دقیق و علمی محصول، فرمول شیمیایی آن، میزان درجه خلوص یا ناخالصی، احتیاط های لازم، تاریخ انقضا، جزئیات در مورد هشدارها، دستورالعمل های قرارگیری در قفسه ها، روش کمک های اولیه در صورت آسیب دیدن فرد در موقع انجام کار و …

دقت به همه این موارد می تواند باعث کاهش خطرات احتمالی در موقع انجام کار شود.

 

موارد استفاده از مــواد شیــمیایی آزمایشگاهی در صنایع مختلف

با توجه به کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی افراد هنگام خرید باید به نوع بسته بندی مواد خیلی دقت کنند. مواد شیمیایی آزمایشگاهی معمولا در بسته بندی های به بازار عرضه می شوند که بیشترین میزان ایمنی و حفاظت را دارند تا هم برای طولانی مدت قابل حفظ و نگهداری باشند و هم هنگام جابه جایی از خطرات احتمالی پیشگیری شود. در صورت وجود مشکل در بسته بندی مواد باید افراد از تحویل گرفتن آن خودداری کنند و آن را دوباره به شرکت مرجوع دهند.

 

افراد باید قبل از اقدام به خرید مواد جواب بعضی از پرسش ها را بدانند؛ مثلا در گذشته در محیط آزمایشگاهی آن ها از چه نوع مواد و چه برندی استفاده شده است؟ چه نوع مواد و یا چه گریدی برای آزمایشگاه خود احتیاج دارند؟ آیا این مواد مطابق با استانداردهای آنها می باشد یا خیر؟ برای محافظت و نگهداری آن مواد شرایط لازم را دارند؟ چه مقدار از این مواد را لازم دارند؟ اندازه آن مواد برای چند وقت کافی است؟

 

دستورالعمل های نگهداری از مــواد شیــمیایی آزمایشگاهی

همچنین باید از همه ی قوانین و دستورالعمل های مربوط به نگهداری و ذخیره ی مواد شیمیایی آزمایشگاهی مطلع و دانش کافی داشته باشید و در مورد رعایت کردن آن ها کاملا مسئولیت پذیر و متعهد باشید؛ مثلا کسانی که در آزمایشگاه از این مواد نگهداری می کنند باید بدانند که نباید مواد شیمیایی فرار را در کنار ترکیب های شیمیایی دیگر قرار بدهند چون قرار گرفتن آن ها در کنار یکدیگر موجب واکنش می شود.

 

محل ذخیره و نگهداری مواد شیمیایی آزمایشگاهی باید دارای تهویه مناسب باشد تا هیچ نوع ماده شیمیایی موجب مسمومیت محققین و متخصصین نشود. همیشه باید به تاریخ انقضای روی بسته بندی دقت کنید.

 

اگر مواد شیمیایی قابل اشتعال را ذخیره و نگهداری می کنید، باید یک جایگاه ویژه برای آن ها در نظر گرفته شود. همه ی این موارد و خیلی از موارد دیگر در دفترچه و یا برگه های به نام SDS یا همان برگه های اطلاعات ایمنی جمع آوری و توضیح داده شده است که باید از آن ها مطلع بود.

 

در واقع درباره ی کاربرد مواد شیمیایی آزمایشگاهی می توان گفت که این مواد دارای انواع خیلی متنوعی هستند که در گریدهای مختلف و برای کاربردهای مختلف تولید می شوند. در ضمن در زمینه ی تولید این مواد شرکت های گوناگونی در ایران و تمام دنیا مشغول فعالیت هستند.

 

 

دستورالعمل های نگهداری از مواد شیمیایی آزمایشگاهی

 

مواد شیمیایی آزمایشگاهی، کاربردهای خیلی وسیع و گوناگونی در صنایع مختلف دارند. به عنوان مثال بعضی از کاربردهای مواد شیمیایی آزمایشگاهی در صنایع دیگر عبارتند از:

 

-کاربرد آن در صنایع غذایی برای تولید ویتامین ها

-کاربرد آن در صنایع کشاورزی برای تولید کودهای شیمیایی (کشاورزی)

-کاربرد آن در صنایع داروسازی برای تولید خمیر دندان و شوینده ها

 

نکته قابل ذکر این است که مواد شیمیایی آزمایشگاهی یکی از مهمترین و با ارزش ترین عنصرها در آزمایشگاه های پژوهشی و تحقیقاتی هستند و از پرکاربردترین این مواد در صنایع گوناگون، اسید سولفوریک است. این ماده در فرایند ساخت اکثر مواد اولیه نقش خیلی مهم و بسیار پر رنگی دارد. یکی از مهمترین استفاده کنندگان این ماده پالایشگاه های نفت می باشند. افرادی که با این ماده در ارتباط هستند باید بدانند که تماس مستقیم با این ماده آسیب های خیلی جدی را به همراه دارد.

 

پراکسید هیدروژن و یا آب اکسیژنه از دیگر مواد شیمیایی پرکاربرد هستند که از آن ها در صنعت شیمی، صنایع غذایی، صنعت آرایشی و بهداشتی، نساجی، کاغذ سازی و…استفاده می شود.

خرید و فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی مورد نیاز شرکت های آرایشی بهداشتی، داروسازی و صنایع غذایی نیاز به بررسی های مناسب و دقیق و همچنین انجام آزمایشات تعیین اصالت و اعتبار سنجی است. همه ی ای مراحل توسط مشاوران و کارشناسان کارآزموده و باتجربه فنی در شرکت نانو تک شیمی به طور مداوم و مستمر در حال انجام است. این شرکت مواد شیمیایی باکیفیت و مناسب و مورد نیاز تمام صنایع را فراهم و در کوتاه ترین زمان در اختیار آن ها قرار می دهد. همچنین مشاوران این شرکت تمام اطلاعات لازم را در مورد این مواد در اختیار مسئولین آزمایشگاه و افرادی که با این مواد سروکار دارند قرار می دهند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

راه اندازی یک آزمایشگاه

بایدها و نبایدهای مهم جهت راه اندازی یک آزمایشگاه

 راه اندازی یک آزمایشگاه طرح اولیه راه اندازی یک آزمایشگاه از زبان پزشک انگلیسی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Buttonتماس با مدیریت