مواد شیمیایی | نانو تک شیمی بزرگترین تامین کننده مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

مواد شیمیایی | نانو تک شیمی بزرگترین تامین کننده مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی در اصل نوعی از مواد که دارای ترکیب شیمیایی ثابت و خصوصیات مشخصی هستند. برخی منابع اضافه می کنند که این مواد را نمی توان با روشهای تفکیک فیزیکی به عناصر تشکیل دهنده آن تفکیک کرد ، یعنی بدون شکستن پیوندهای شیمیایی این کار را انجام داد.

این مواد می توانند مواد ساده ، ترکیبات شیمیایی یا آلیاژها باشند. عناصر شیمیایی بسته به دیدگاه متخصص ممکن است در تعریف گنجانده شود یا نشود.

این مواد را اغلب “خالص” می نامند تا آنها را از ترکیبات جدا کنند. نمونه متداول یک ماده ، آب خالص است. خواص مشابه و نسبت هیدروژن به اکسیژن یکسان دارد خواه از رودخانه جدا شود و یا در آزمایشگاه ساخته شود.

مواد شیمیایی

سایر مواد که به صورت خالص معمولاً مشاهده می شوند عبارتند از: الماس (کربن) ، طلا ، نمک (کلرید سدیم) و شکر تصفیه شده (ساکارز). با این حال ، در عمل ، هیچ ماده ای کاملاً خالص نیست و خلوص شیمیایی با توجه به کاربرد مورد نظر از نوع ماده شیمیایی مشخص می شود.

مواد شیمیایی به صورت جامد ، مایعات ، گازها یا پلاسما وجود دارد و ممکن است بین این فازهای ماده با تغییر دما یا فشار تغییر کند. این مواد ممکن است با استفاده از واکنش های شیمیایی ترکیب شده و به دیگر ماده ها تبدیل شوند.

استفاده ایمن از مواد شیمیایی در آزمایشگاه:

تمام مواد باید مطابق با دستورالعمل های سازنده استفاده شود. این موارد را می توان در کتابهای در دفتر سرپرستان آزمایشگاه ها نگهداری می شوند. به طور خاص ، به عبارات خطر و ایمنی (عبارات شماره R و S – این عبارات توسط سرپرست آزمایشگاه نگهداری می شود) و نمادهای خطر توجه کنید.

عدم وجود علائم خطر یا عبارتهای خطر و ایمنی نباید به این معنی باشد که این مواد غیر خطرناک هستند. بیشتر این مواد تشکیل شده در آزمایشگاه از نوع اسیدها و نمک ها هستند.

انواع مواد شیمیایی بکار رفته در آزمایشگاه:

اسید هیدروکلریک
اسید هیدروفلوریک
اسید نیتریک
اسید سولفوریک
استیک اسید
آنتی هیدرید استیک
آب اکسیژنه
هیدروکسید سدیم
پتاسیم هیدروکسید
ید
کربنات سدیم
یدید پتاسیم
بوتیل الکل (2-متیل پروپان-2-اول)
متانول
استون
ایزوپروپانول

مواد شیمیایی زیر به طور معمول در آزمایشگاه استفاده می شود. حتی اگر خودتان قصد استفاده از این مواد را ندارید ، مطمئن شوید که اگر به صورت تصادفی با آنها مواجه شدید مطمئن شوید با روش های ایمنی آشنا هستید.

انواع حلالها:

طبقه بندی شیمیایی یک حلال بر اساس ساختار شیمیایی آن است.
حلالهای هیدروکربن بر اساس نوع “اسکلت کربن” مولکولهایشان در سه زیر گروه طبقه بندی می شوند و به نام خانواده حلالهای آلیفاتیک ، معطر و پارافینی معروف هستند. رقیق کننده رنگ نمونه متداول حلال هیدروکربن است.

حلال های اکسیژنه از طریق واکنش های شیمیایی الفین ها (حاصل از روغن یا گاز طبیعی) تولید می شوند و به ما زیر گروه های زیر را می دهند: الکل ها ، کتون ها ، استرها ، اترها ، گلیکول اترها و استرهای گلیکول اتر. بدن انسان هنگام چربی سوزی به طور طبیعی کتون تولید می کند.

حلالهای هالوژنه حلالهایی هستند که حاوی هالوژن مانند کلر ، برم یا ید هستند. بسیاری از افراد پرکلرواتیلن را به عنوان نمونه – حلال بسیار موثری که در خشکشویی استفاده می شود – می شناسند.

مواد شیمیایی بکار برده شده در صنعت:

صنایع شیمیایی شامل شرکت هایی است که مواد شیمیایی صنعتی تولید می کنند. در اقتصاد جهانی مدرن ، مواد اولیه (نفت ، گاز طبیعی ، هوا ، آب ، فلزات و مواد معدنی) را به بیش از 70،000 محصول مختلف تبدیل می کند.

صنعت پلاستیک برخی از همپوشانی ها را دارد ، زیرا برخی از شرکت های شیمیایی پلاستیک و همچنین این مواد تولید می کنند. متخصصان مختلفی در صنایع شیمیایی از جمله مهندسان شیمی ، شیمی دانان و تکنسین های آزمایشگاه درگیر هستند.

انواع مواد شیمیایی صنعتی:

هزاران ماده شیمیایی صنعتی وجود دارد. بعضی از آنها برای تولید کالاهای مصرفی ، برخی دیگر برای ایجاد انرژی و برخی حتی در تولید سایر مواد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. کدام مواد برای تولید صنعتی در مقیاس جهانی مهمترین هستند؟

اسید سولفوریک (H2SO4)

اسید سولفوریک متداول ترین ماده شیمیایی صنعتی در جهان است. کاربرد اصلی آن ساخت اسید فسفریک است که ماده اصلی تولید بیشتر کودهای شیمیایی است. اسید سولفوریک یک جز مهم برای تولید فلز ، به ویژه در تولید مس و روی و همچنین تمیز کردن فولاد است.

میزان تولید اسید سولفوریک سالانه بیش از 3٪ رشد می کند و بیشتر تقاضای منطقه آسیا-اقیانوسیه است.

اسید سولفوریک در محصولات دیگر نیز استفاده می شود ، از جمله موارد زیر:

مواد شوینده
باتری های اتومبیل اسید سرب
سایر مواد مانند اسید کلریدریک ، رنگ ، مواد منفجره ، رنگدانه ها و داروها
اسید سولفوریک همچنین به عنوان واکنش دهنده در هنگام تولید یا فرآوری کالاهای خاص استفاده می شود. در اینجا چند نمونه از عملکرد آن ذکر شده است:
برای از بین بردن ناخالصی ها در هنگام تصفیه نفت
برای حذف اکسیدهای فلزی قبل از آبکاری و فلز گالوانیزه
برای حذف آب در طی برخی واکنشهای شیمیایی
به عنوان یک واکنش دهنده در ساخت ریون و نیتروگلیسیرین عمل کند.

فروش موادشیمیایی

اتیلن (C2H4)

سالانه بیش از 150 میلیون تن اتیلن تولید می شود که بیش از هر ترکیب آلی دیگر است. تقاضای آن را می توان تا حد زیادی به پیشرفت در تولید پلیمر ، به ویژه پلی اتیلن ها نسبت داد. همچنین می تواند برای ساخت سایر مواد شیمیایی صنعتی مانند اتانول مورد استفاده قرار گیرد. اتیلن چگونه تولید می شود؟

معمولاً از طریق ترک خوردگی بخار نفت خام ناشی از فرآیندی که معمولاً به آن “فرکینگ” می گویند.

اتیلن یکی از ذخایر اصلی خوراک صنایع شیمیایی به ویژه صنایع پلاستیک است. شاید تعجب کنید که ببینید این ماده شیمیایی چقدر همه کاره است. از این طریق استفاده می شود:
برای تولید اتیلن گلیکول (ضد یخ) ، استایرن (که برای ساختن پلی استایرن برای استفاده به عنوان بسته بندی و عایق بندی استفاده می شود) و پلی اتیلن ، یکی از پلاستیک های بسیار پرکاربرد است.

در واقع ، حدود نیمی از اتیلن تولید شده برای تولید انواع مختلف پلی اتیلن استفاده می شود.
– تولید اتانول برای مصارف صنعتی ؛ طبق قانون ، اتانول برای مصرف انسان باید با تخمیر تولید شود
– برای تولید پلی استر (مانند لباس پلی استر دهه 1970)
– برای تولید لاستیک مصنوعی

هیدروکسید سدیم (NAOH)

هیدروکسید سدیم یک ترکیب غیر آلی است که برای بسیاری از صنایع حیاتی است. این برای مصارف صنعتی از تولید کاغذ تا تولید منسوجات تا تولید ماده تمیز کننده استفاده می شود. سالانه بیش از 70،000،000 تن تولید می شود.

این ماده به طور مشترک در حین تولید کلر به عنوان محصول مشترک بدست می آید. محبوبیت آن عمدتا به ارزان بودن و توانایی “مالش” گازها برای از بین بردن موثر اسیدها در هنگام سوزاندن بستگی دارد.

پروپیلن (C3H6)

پروپیلن همچنین به عنوان پروپن و یا متیل اتیلن شناخته می شود ، یک ترکیب گاز آلی است. یک محصول جانبی طبیعی از فرآیند تخمیر است ، آن را به یک ترکیب شیمیایی مهم برای پیشرفت بخش شیمی سبز تبدیل می کند. برعکس ، از سوخت های فسیلی نیز تولید می شود. پروپن از نظر صنعت پتروشیمی و به عنوان ماده اولیه انواع محصولات بسیار چشمگیر است.

سالانه بیش از 85،000،000 تن از آن در سطح جهان تولید می شود ، در درجه اول به عنوان سوخت یا برای تولید لاستیک / پلاستیک.
بیشترین کاربرد پروپیلن به عنوان واسطه در تولید سایر ترکیبات شیمیایی مانند موارد زیر است:
تولید پلی اتیلن برای تولید الیاف مصنوعی برای فرش های داخل سالن / فضای باز
تولید پروپیلن گلیکول برای روغن ترمز اتوماتیک ، مواد شوینده و رنگ
تولید پلی اورتان برای عایق کف سفت و سخت
تولید انواع مختلف پلاستیک ABS که در تلفن و قطعات خودکار استفاده می شود.

کلر (Cl2)

کلر کاربردهای زیادی دارد از جمله موارد زیر:

برای تولید محصولات مصرفی و صنعتی مانند پلاستیک ، دارو ، رنگ ، پاک کننده های خانگی (از جمله سفید کننده ها و سایر مواد ضد عفونی کننده) ، حشره کش ها و منسوجات.
برای تصفیه آب به روش های مختلف:

برای از بین بردن پاتوژن های منتقله از آب در طول تصفیه آب در تصفیه خانه های آب
برای از بین بردن باکتری ها در استخرهای شنا. از هیپوکلریت سدیم تولید شده از کلر استفاده می شود
به عنوان یک واکنش دهنده اصلی در تولید جلیقه ضد گلوله ، تراشه های رایانه ای و قطعات خودرو عمل کند.

نیتروژن (N2)

سالانه صدها میلیون تن گاز نیتروژن تولید می شود. نیتروژن وقتی با هیدروژن ترکیب شود ، آمونیاک تولید می کند که خود یک مواد شیمیایی مهم صنعتی است. ازت برای مجموعه ای از محصولات از جمله کودها ، پارچه ها ، رنگ ها و حتی مواد منفجره استفاده می شود.

به عنوان یک گاز ، “جو غیر واکنشی” نیز ایجاد می کند ، بنابراین برای حفظ مواد غذایی و در صنعت الکترونیک استریل مفید است. به صورت مایع ، نیتروژن برای تحقیقات پزشکی و حفظ آن مهم است. نیتروژن معمولاً با استفاده از فرایندی به نام تقطیر کسری تولید می شود.

نیتروژن عمدتا یک گاز بی اثر است زیرا معمولاً به عنوان گاز پتویی استفاده می شود ، به این معنی که از مواد حساس به اکسیژن در برابر تماس با هوا محافظت می کند. در زیر برخی از بسیاری از مصارف صنعتی نیتروژن مایع ذکر شده است:

منجمد کردن سریع مواد برای فرآوری به عنوان مثال ، معمولاً برای یخ زدن لاستیک های قدیمی به منظور تسهیل خرد شدن آنها برای اهداف بازیافت استفاده می شود.

برای تولید فولاد و سایر فلزات
برای خنک سازی بتن ، بهبود خصوصیات مصالح ساختمانی
برای مسدود کردن زمین خیس و ساخت و ساز آسان تر
برای خنک کردن راکتورهای شیمیایی ، به مهندسان شیمی اجازه می دهد واکنش های جانبی را به طور موثرتری کنترل کنند.

صنایع زیر نیز ازت و نیتروژن مایع استفاده می کنند:

غذا: صنایع غذایی از جنبه خنک سازی سریع برای به حداقل رساندن آسیب سلول های بلورهای یخ که معمولاً در طی فرآیند انجماد طبیعی ایجاد می شوند ، استفاده می کنند. استفاده دیگر در خدمات غذایی است: از نیتروژن مایع در کامیون های یخچال دار استفاده می شود تا تماس غذا با هوا به حداقل برسد.

بهداشت و درمان: صنعت بهداشت و درمان از نیتروژن مایع برای یخ زدن نمونه های خون و بافت و همچنین در جراحی برای از بین بردن بافت ، مانند زگیل استفاده می کند.
و حداقل یک باشگاه شیمی دانشگاه از نیتروژن مایع برای تهیه بستنی استفاده می کند. در اینجا بدون سر و صدا در کمتر از یک دقیقه آماده می شود.

اکسیژن (O2)

برخی از نقش های اصلی اکسیژن در مراحل احتراق زیر است:
اکسیژن تولید شده تجاری در مشعل های جوشکاری اکسی استیلن و اکسی هیدروژن استفاده می شود.

از اکسیژن در صنعت فولاد سازی برای کمک به سوزاندن ناخالصی های موجود در سنگ مذاب استفاده می شود. به ازای هر تن فولاد تولید شده حدود یک تن اکسیژن مورد نیاز است!
از اکسیژن مایع (LOX) به عنوان ماده اکسیدکننده در موشک ها استفاده می شود. مخزن اکسیژن که برای پرتاب شاتل فضایی استفاده می شود حدود 550،000 لیتر اکسیژن مایع را در خود نگه می دارد.

همچنین از اکسیژن در صنایع شیمیایی برای تجزیه هیدروکربن ها (ترکیبات فقط کربن و هیدروژن) به محصولات هیدروکربنی کوچکتر مانند اتیلن ، پروپیلن و استیلن استفاده می شود که به نوبه خود برای تولید پلاستیک ، رنگ و سایر محصولات استفاده می شود.

قیمت مواد شیمیایی

مواد شیمیایی در همه جا وجود دارد

مواد شیمیایی جز اساسی زندگی روزمره ما هستند ، اما برخی از مواد می توانند به شدت به سلامتی یا محیط زیست آسیب برسانند. مشکلات سلامتی افزایش یافته است که می توان با استفاده از این مواد تا حدی آن را توضیح داد.

برخی از مواد آزمایشگاهی ساخته دست بشر در دورافتاده ترین مکان های محیط و همچنین در بدن ما یافت می شوند. این مواد در همه جا وجود دارد. در اتحادیه اروپا ، ما قوانین جامع مربوط به مواد صنعتی شیمیایی را داریم، هدف آن اطمینان از سطح بالایی از حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست است.

گروه های خاصی از مواد شیمیایی ، مانند سموم کش ، سموم دفع آفات ، داروها یا مواد آرایشی ، تحت پوشش قوانین خود قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
Call Now Button
مشاوره آنلاین در واتس آپ
Send via WhatsApp